<div style="background-color: none transparent;"><a href="http://www.rsspump.com/?web_widget/rss_ticker/news_widget" title="News Widget">News Widget</a></div>

Fizik Mühendisliği

Fizik Mühendisliği nedir?

Fizik Mühendisliği, Fizik ve Mühendislik alanlarında edinilen bilgi ve becerilerle yüksek teknolojiye dayalı problemlerin çözümüne, araştırma, geliştirme faaliyetleriyle birlikte uygulamaya yönelik bir mühendislik alanıdır. Özellikle enerji, iletişim, ileri teknoloji malzemelerinin geliştirilmesi, spektroskopi, sağlık fiziği, optik, mikro ve makro sistemlerinin geliştirilmesi, kalite kontrolü gibi sektörlerde ihtiyaç duyulan bir alandır. Bölümümüzden mezun olan Fizik Mühendislerinin kurduğu mesleki örgütü (Türkiye Mimar ve Mühendisler Odasına üye olan) Fizik Mühendisleri Odası bulunmaktadır. Ayrıca diğer sivil toplum örgütleri olarak Türk Fizik Derneği ve Türk Fizik Vakfı bulunmaktadır.

Tarihçemiz

Fizik Mühendisliği bölümü, ülkemizde ilk olarak 1954 yılında Ankara Üniversitesi’nde 5 yıllık Fizik Yüksek Mühendisliği eğitimi adı altıyla açılmıştır. 1976-1982 yılları arasında Fizik ve Fizik Mühendisliği olarak devam eden bölüm, bu tarihten itibaren bugünkü haliyle eğitim programlarına devam etmeye başlamıştır.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ise Temel Bilimler Fakültesi içinde Fizik Kürsüleri olarak öğretim hayatına başlayan bölümümüz, 1982 yılı sonrasında Fen-Edebiyat Fakültesi’ne bağlı Fizik Mühendisliği olarak örgün öğretime devam etmiştir. 2004-2005 Güz döneminden itibaren günümüzdeki eğitim müfredatına kavuşan bölümümüz, 2010-2011 döneminden itibaren %30 İngilizce ve %100 İngilizce bölümlerine ayrılarak eğitimlerini sürdürmektedir. Önümüzdeki dönemlerde Teorik Fizik, Sağlık Fiziği ve Nükleer Fizik olarak üç farklı dala ayrılması çalışmaları yapılmaktadır.

Etkinliklerden

Videolar

Kategoriler

İTÜ Fizik Mühendisliği Kulübü Google Grubu
İTÜ Fizik Mühendisliği Kulübü Facebook Grubu
İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği Kulübü
Istanbul Technical University Physics Engineering Club
İTÜ FMK / İTÜ Fizik Mühendisliği / Hakkımızda / Sponsorluk Wordpress ile geliştirilmiştir.